Αθλητισμός

Ο 19χρονος Γκεμπρεσελασιέ κατέκτησε το πρώτο χρυσό στον στίβο, στο Παγκόσμιο του Πεκίνου

Στις μεγάλες χιλιομετρικές αποστάσεις ένας έφηβος 19 ετών στην πρώτη θέση.

Είναι 19 ετών και έχει διανύσει ήδη χιλιάδες χιλιόμετρα. Τώρα, ο μαραθωνοδρόμος από την Ερυθραία, Γκιρμάι Γκεμπρεσελασιέ, κατάκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Πεκίνου.

Ο Γκεμπρεσελασιέ εκτός από την πρώτη θέση στον Μαραθώνιο δρόμο, καταγράφηκε και ως ο νεότερος νικητής του αγωνίσματος στην Ιστορία της διοργάνωσης, ενώ η χώρα απέκτησε το δεύτερο μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Ο Αφρικανός νεαρός αθλητής εμφανίστηκε στο στάδιο “Φωλιά του Πουλιού” σκεπασμένος με τη σημαία της χώρας του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα του σε 2 ώρες 12 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αιθίοπας Γεμανέ Τσεγκάι που κάλυψε την απόσταση σε χρόνο 2:13:07 ενώ τρίτος ήταν ένας άλλος αθλητής από τη “Μαύρη Ήπειρο”, ο Σόλομον Μουρτάι από την Ουγκάντα, που ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με επίδοση 2:13:29.