Στην τελετή έναρξης του 3ου Περιφερειακού Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής (ΠΔΕ), μας προσκαλεί ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κ. Κωνσταντίνος Γιαννόπουλος. Ο διαγωνισμός θα λάβει χώρα την Κυριακή 14 Ιουνίου 2014 και ώρα 9:30 π.μ., στο κλειστό γήπεδο χάντμπολ Παμπελοποννησιακού Σταδίου (Κουκούλι), στην Πάτρα .
Το θέμα του φετινού διαγωνισμού είναι: «Ρομποτικοί εξερευνητές“. Στην Open κατηγορία, η αποστολή των ομάδων είναι: “Χρησιμοποιήστε ρομπότ για να βοηθήσουν τους ανθρώπους να ανακαλύψουν φυσικούς πόρους σε δυνητικά επικίνδυνα περιβάλλοντα”.
Για τη συγκεκριμένη κατηγορία, η ΥΔΑΤΩΡ Α.Ε., με έδρα την Πάτρα, στηρίζοντας ευγενικά τον 3ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, προσέφερε 2 ρομποτικά κιτς EV3, στο 17ο Δ.Σ. Αγρινίου και στο 50 Δ.Σ. Πατρών.
Για περισσότερα μπείτε στο juniorsclub.gr, στην στήλη Events Τοπικά
]]>